PRZEŁĄCZNIK BISTABILNY 12V 16A 2 wejściowy

75,00 zł
Brutto
Ilość

Wyświetl historyczną cenę produktu

PRZEKAŹNIK BISTABILNY

Moduł przekaźnika bistabilnego służy do sterowania urządzeniem zewnętrznym na podstawie impulsów podawanych na wejście W1 (praca z jednym wejściem) lub podawanych na wejścia W1 i W2 (praca z dwoma wejściami).

.

Opis zasady działania przy pracy z jednym wejściem (W1). Po podaniu impulsu na wejście W1 stan przekaźnika a więc też urządzenia zewnętrznego zmienia się na przeciwny, czyli jeśli był wyłączony to zostanie włączony a jeśli był włączony to zostanie wyłączony. Dzieje się to w pętli ON---> OFF--->ON--->OFF---> itd..

.

Wejście W1 (podobnie jak W2) to wejście transoptorowe sterowane napięciem DC w zakresie od 10 do 28V. Można więc łatwo nim sterować z przycisków ręcznych, krańcówek, przekaźników innych sterowników itd. Ponieważ sterowanie odbywa się impulsami można (np. używając przycisków ręcznych) sterować wejściem W1 za pomocą dowolnej ilości podłączonych równolegle przycisków – każdym przyciskiem mamy możliwość włączyć jak i wyłączyć podłączone urządzenie. Przyciski muszą być chwilowe – monostabilne np. typu „dzwonkowego”.

Zasada pracy z dwoma wejściami jest podobna z tym że impuls podany na wejście W1 spowoduje włączenie przekaźnika (kolejne impulsy na W1 nie powodują żadnej zmiany) natomiast impuls podany na wejście W2 spowoduje wyłączenie przekaźnika.

.

Umożliwia to realizację wielu celów automatyki. np załączanie / wyłączanie danego urządzenia z wielu miejsc (podłączenie równolegle X przycisków do wejścia W1), załączenie urządzenia ręcznie (W1) a wyłączenie automatycznie (W2) przez zewnetrzny sterownik/stycznik na podstawie np. upływu czasu, temperatury, mechaniki przez krańcówkę itd.

I wiele innych realizacji.

Sterownik posiada 4 diody LED:

dioda L1 oznacza podłączone zasilanie modułu (12V)

dioda L4 oznacza załączenie przekaźnika

diody L2 i L3 oznaczają obecność napięcia sterującego modułem (L2 dla wejścia W1 oraz L3 dla W2)

.

Sterownik posiada też poczwórny przełącznik DIP którego poszczególne sekcje umożliwiają wybór pracy:

sekcja 1 : ON oznacza że moduł po odłączeniu zasilania będzie pamiętał ostatni stan przekaźnika i po włączeniu zasilania przywróci ten stan czyli jeśli przekaźnik modułu był włączony, zostało odłączone zasilanie (wtedy oczywiście przekaźnik zostanie też rozłączony) to po ponownym podłączeniu zasilania modułu, przekaźnik zostanie automatycznie włączony ; OFF oznacza brak zapamiętania ostatniego stanu przekaźnika przed odłączeniem zasilania

sekcja 2 : ON oznacza (tylko jeśli sekcja 1 ustawiona została na OFF) załączenie przekaźnika po włączeniu zasilania modułu bez względu na to jaki stan miał przekaźnik przed odłączeniem zasilania ; OFF oznacza (tylko jeśli sekcja 1 ustawiona została na OFF) wyłączenie przekaźnika po włączeniu zasilania modułu bez względu na to jaki stan miał przekaźnik przed odłączeniem zasilania,

sekcja 3 : ON oznacza prace modułu z dwoma wejściami – podanie impulsu na wejście W1 spowoduje włączenie przekaźnika a podanie impulsu na wejście W2 jego wyłączenie ; OFF oznacza pracę w pętli tylko z wejściem W1 (W2 pozostaje wtedy nieużywane)

sekcja 4 : ON oznacza reagowanie modułu tylko na impulsy długości powyżej 0,5 sekundy (dotyczy obu wejść W1 i W2) – moduł nie reaguje wtedy na krótsze impulsy ; OFF oznacza reagowanie modułu na każdy impuls (minimum techniczne to około 0,02 sekundy).

Przełączanie białych suwaków poszczególnych sekcji przełącznika należy robić delikatnie przy odłączonym zasilaniu sterownika!

Podłączenie zasilania.

Moduł zasilany jest napięciem 12VDC które podłączamy do kostki -12V+ zwracając uwagę na poprawną polaryzację napięcia (podłączenie plusa i minusa do złącza).

PRZEŁĄCZNIK BISTABILNY 12V 16A 2 wejścia automatyk Marka inna

PRZEŁĄCZNIK BISTABILNY 12V 16A 2 wejścia automatyk Rodzaj Przekaźnik

Złącza obok umożliwiają podawanie impulsów napięciowych w zakresie od 10 do 28 VDC i zostały opisane „-W1+” oraz „+W2-”. Należy zwrócić uwagę na polaryzację napięć dla tych wejść. Oznaczeniem „P” wskazano przełącznik DIP.

Złącze OUT to wyprowadzone styki przekaźnika. Jest to wyjście beznapięciowe więc żeby sterować podłączonym do modułu urządzeniem (np. żarówką „ż”) należy zapewnić odpowiednie dla danego odbiornika napięcie „Vin”. Przykład podłączenia bezpośredniego odbiornika do modułu pokazuje poniższy schemat. Napięcie Vin może wynosić maksymalnie 50V (AC/DC) a maksymalny pobór prądu przez odbiornik to 16A.

Jeśli chcemy podłączyć odbiornik na wyższe napięcie (np. 230VAC) lub większy prąd należy użyć dodatkowego zewnętrznego przekaźnika. Używając np. przekaźnika RM84 z cewką na 12VDC możemy sterować urządzeniem zewnętrznym 230V, podłączenie to ukazuje poniższy schemat. Oczywiście napięcie Vin należy podać odpowiednie dla naszego odbiornika (jeśli żarówka 230V to Vin = 230V).

Napięcia sterujące wejściami W1 i W2 mogą pochodzić z zewnątrz i zawsze muszą być w zakresie 10-28VDC. Jeśli chcemy sterować za pomocą np. włączników ręcznych, nożnych, krańcówek itp. przełączników beznapięciowych możemy wykorzystać napięcie 12VDC zasilające moduł. Oczywiście włączniki muszą być chwilowe (monostabilne) i w danym momencie należy podawać sygnał na jedno wejście (W1 lub W2), nie jednocześnie na oba. Jeśli pod jedno wejście chcemy podłączyć większą ilość włączników należy je łączyć równolegle. Przykład takiego połączenia pokazano obok.

Zawsze w pierwszej kolejności należy podłączyć zasilanie modułu a następnie przewody wyjścia OUT oraz wejść sterujących W1 / W2. Maksymalne obciążenie wyjścia OUT to 16A ale zawsze w miarę możliwości należy stosować zapas szczególnie przy odbiornikach indukcyjnych (silniki, cewki, elektrozawory).

Dane techniczne:

zasilanie modułu 12VDC (zakres 10-15V)

pobór prądu podczas pracy (przekaźnik włączony) do 150mA

pobór prądu podczas czuwania (przekaźnik wyłączony) poniżej 20mA

dopuszczalny zakres napięć dla wejść W1 i W2 : 10 do 28 VDC

dopuszczalne obciążenie wyjścia OUT : 50V DC/AC , 16 A

temperatura pracy -20 do +50C

wymiary sterownika 6*5 cm, wysokość 2,5 cm

12 szt.