• On sale!

STEROWNIK - ŚWIATŁA DZIENNE ZAMIAST DŁUGICH z AUTOMATEM ZMIERZCH

zł120.00
Tax included
Quantity

View price history

 

STEROWNIK ŚWIATEŁ DZIENNYCH SR-01 Z CZUJNIKIEM OŚWIETLENIA

 

 

 

DZIENNECZUJKA1a.jpg

>

 

 

Nowoczesny POLSKI sterownik z mikroprocesorem.

 

 

 

Przekaźnik 30A jest w komplecie!

 

W odróżnieniu od konkurencji ten moduł zapewnia także automatyczne załączenie świateł mijania po zapadnięciu mroku czy wjazdu do tunelu - super wygoda i prestiż.

 

 

 

STEROWNIK ŚWIATEŁ DZIENNYCH SR-01 Z CZUJNIKIEM OŚWIETLENIA

 

 

 

 

Sterownik SR-01 umożliwia podłączenie w 2 opcjach:

 

  

A / w ciągu dnia wykorzystanie istniejących w pojeździe świateł drogowych („długich”) jako świateł do jazdy dziennej, a po zmierzchu ich automatyczne wyłączenie i załączenie świateł mijania

  

 

B / w ciągu dnia wykorzystanie w samochodzie osobnych świateł DRL np. LED a po zmierzchu automatyczne załączenie fabrycznych świateł mijania (DRL gasną)

 

 

 

Opis działania i podłączenia w opcji A:

 

Po kilku sekundach od włączenia zapłonu sterownik w dzień włącza światła drogowe na 30% mocy umożliwiając używanie ich jako świateł dziennych Są wtedy zapalone tylko te dwie żarówki świateł długich. Nie koliduje to z możliwością normalnego korzystania ze świateł tzn. po włączeniu świateł pozycyjnych/mijania sterownik automatycznie wyłączy światła dzienne. Sterownik posiada czujnik zmierzchowy więc gdy jest ciemno zamiast długich na 30% załączy poprzez przekaźnik tradycyjne oświetlenie pojazdu (mijania itd.).

  

 

Bez zmiany pozostaje też możliwość dawania krótkich sygnałów światłami długimi – światła te zapalą się pełną mocą a później wrócą do 30% mocy.

 

 

Sterownik współpracuje z typowymi dwoma żarówkami świateł długich (H1, H7, H3, H4 itp.) 12V o mocy max 60W każda. Nie współpracuje z oświetleniem ksenonowym! Żarówki świateł „długich” muszą być sterowane od plusa (masa na stałe).

 

 

 

Sterownik SR-01 posiada także czujnik oświetlenia zewnętrznego. Po wykryciu zmierzchu sterownik wyłączy światła dzienne (30% długie) a włączy poprzez przekaźnik tradycyjne oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Próg zmierzchu można w pewnym zakresie ustawić potencjometrem PR1. Odczyt z czujnika odbywa się na bieżąco (kilka razy w ciągu sekundy). Jeśli w ciągu dnia czujnik wykryje zmniejszenie oświetlenia (np. wjazd do tunelu) które utrzyma się ciągle przez około 2 sekundy to wyłączy 30% długie i załączy przekaźnik tradycyjnego oświetlenia (mijania). Analogicznie gdy oświetlenie czujnika zwiększy się i utrzyma przez czas kilka sekund do 2 minut na stałe ponad próg zmierzchu to sterownik wyłączy przekaźnik tradycyjnego oświetlenia i włączy 30% długie jako światłą dzienne. Czas przejścia z trybu nocnego do trybu dziennego zależy wprost proporcjonalnie od wzrostu oświetlenia czujnika i jest dobierany na bieżąco przez mikroprocesor sterownika. Także pomiędzy progiem przejścia z trybu dziennego do nocnego oraz odwrotnie z nocnego do dziennego jest pewna histereza fabryczna czujnika. Jasność świecenia świateł długich (typowo 30%) można ustawić przy wyłączonym zapłonie potencjometrem PR2 w zakresie około 25 do 35% (kręcąc w prawo zmniejszamy jasność).

 

 

Instalacja:

 

Moduł SR-01 należy zamontować w suchym miejscu (najlepiej w kabinie przewodami w dół) z dala od nagrzewających się elementów i zapewnić swobodną wentylacje. Nie montować modułu w komorze silnika! Moduł w czasie pracy nieco się nagrzewa co jest normalnym zjawiskiem. Czujnik zmierzchu zamontować wewnątrz pojazdu tak by od czoła padało na niego światło zewnętrzne np. na desce rozdzielczej. Zamontować go tak aby unikać oświetlania go z innych źródeł np. przejeżdżające samochody, latarnie itp. W razie potrzeby można nieco wydłużyć przewód czujnika zwracając uwagę na prawidłowe zaizolowanie przewodu. Średnica montażowa około 8mm a długość końcówki czujnika około 13mm.

 

>

  

Poniżej widać czujnik na przewodzie.

  

DZIENNECZUJKA1b.jpg

 

 

 

Podłączenie przewodów:

 

 

czarny : masa (-12V)

 

czerwony : +12V po włączeniu zapłonu (za stacyjką) za bezpiecznikiem i opcjonalnym

wyłącznikiem

 

 

2x żółto/zielony : wyjścia na żarówki świateł drogowych max 60W (5A) każda

 

biały : +12V do żarówki świateł pozycyjnych

 

 

 

.

Przewód biały należy dołączyć do istniejącego przewodu zasilającego dowolną żarówkę świateł

 

pozycyjnych (po stronie +12V). W razie wykrycia włączenia świateł pozycyjnych czyli napięcia +12V na

 

tym przewodzie moduł wyłączy 30% światła długie.

 

.

Każdy z dwóch przewodów żółto/zielonych należy dołączyć do istniejącego przewodu zasilającego

 

odpowiednio lewą i prawą żarówkę świateł drogowych (po stronie +12V).

 

 

.

Moduł posiada przekaźnik 30A załączany w trybie nocnym – wtedy następuje zwarcie styków 30

 

i 87 tego przekaźnika. Należy to wykorzystać do włączania tradycyjnego oświetlenia pojazdu

 

(mijania , pozycyjne), w razie konieczności zastosować dodatkowe przekaźniki.

 

W ostatniej kolejności należy podłączyć zasilanie modułu (czarny i czerwony).

 

Koniecznie przewód czerwony za bezpiecznikiem 5A. W razie potrzeby można na tym

 

przewodzie zamontować wyłącznik który w każdej chwili umożliwi wyłączenie modułu czyli np.

 

zgaszenie świateł podczas jazdy lub postoju z włączoną stacyjką.

 

 

 

 

.

SCHEMAT MONTAŻOWY:

 

 

DZIENNECZUJKA1c.jpg

 

 

 

Istnieje także możliwość chwilowego lub stałego wyłączenia trybu nocnego. W tym celu na 2

 

żyłowym przewodzie do czujnika zmierzchu należy podłączyć włącznik zwierny ( na schemacie

 

„W”) którym możemy w razie potrzeby zewrzeć obie żyły przewodu ze sobą. W takim przypadku

 

moduł niezależnie od oświetlenia czujnika cały czas będzie w trybie dziennym czyli 30% świateł

 

długich, chyba że na przewodzie białym pojawi się +12V (włączenie świateł pozycyjnych, mijania

 

przez użytkownika) co skutkuje wyłączeniem 30% długich. Oczywiście jeśli „W” pozostanie

 

zwarty moduł nie będzie załączać przekaźnika 30A. Nie dopuszczalne jest podawanie

 

jakichkolwiek napięć na przewód czujnika oświetlenia czy też zwierania go z masą lub innymi

 

przewodami.

 

 

 

Opis działania i podłączenia w opcji B:

 

W tej opcji w ciągu dnia używamy osobnych świateł DRL np. ledowych. Zwykle takie światła mają osobne wejście podłączane do świateł mijania / pozycyjnych po załączeniu których światłą DRL LED gasną. Jeśli jednak takiej funkcji nie mają, łatwo to uzyskać zwykłym przekaźnikiem samochodowym 30/40A którego cewkę (piny 85 i 86) podłączamy równolegle do żarówki mijania – spowoduje to że wraz z załączeniem świateł mijania przekaźnik także załączy się. Dalej napięcie +12V na DRL LED podajemy poprzez styki 30 i 87a tego przekaźnika – w efekcie światłą DRL LED będą samoczynnie gasnąć po włączeniu świateł mijania (ręcznie przez kierowcę jak i automatycznie przez moduł SR-01). Czyli w ciągu dnia światła dzienne LED zachowują się typowo jak gdyby sterownika SR-01 nie było.

 

 

 

Natomiast po wykryciu zaciemnienia (zmierzch, wjazd do tunelu itp.) sterownik SR-01 załączy poprzez przekaźnik tradycyjne oświetlenie zewnętrzne pojazdu co spowoduje jednoczesne zgaszenie świateł dziennych DRL LED.

 

 

 

W tej opcji nie podłączamy przewodu białego oraz dwóch żółto/zielonych – należy je zaizolować.

 

 

 

 

Instalacja:

 

Moduł SR-01 należy zamontować w suchym miejscu (najlepiej w kabinie przewodami w dół) z dala od nagrzewających się elementów i zapewnić swobodną wentylacje. Nie montować modułu w komorze silnika! Moduł w czasie pracy nieco się nagrzewa co jest normalnym zjawiskiem. Czujnik zmierzchu zamontować wewnątrz pojazdu tak by od czoła padało na niego światło zewnętrzne np. na desce rozdzielczej. Zamontować go tak aby unikać oświetlania go z innych źródeł np. przejeżdżające samochody, latarnie itp. W razie potrzeby można nieco wydłużyć przewód czujnika zwracając uwagę na prawidłowe zaizolowanie przewodu. Średnica montażowa około 8mm a długość końcówki czujnika około 13mm.

 

 

 

 

 

Podłączenie przewodów które należy podłączyć:

 

  • czarny : masa (-12V)

  • czerwony : +12V po włączeniu zapłonu (za stacyjką) za bezpiecznikiem i opcjonalnym wyłącznikiem

 

 

 

Moduł posiada przekaźnik 30A załączany w trybie nocnym – wtedy następuje zwarcie styków 30 i 87 tego przekaźnika. Należy to wykorzystać do włączania tradycyjnego oświetlenia pojazdu (mijania , pozycyjne), w razie konieczności zastosować dodatkowe przekaźniki.

 

 

 

W ostatniej kolejności należy podłączyć zasilanie modułu (czarny i czerwony).

 

Koniecznie przewód czerwony za bezpiecznikiem 5A. W razie potrzeby można na tym przewodzie zamontować wyłącznik który w każdej chwili umożliwi wyłączenie modułu czyli np. zgaszenie świateł podczas jazdy lub postoju z włączoną stacyjką.

 

 

 

 

Dopuszczalne napięcie zasilania modułu : 11-14,4V.

 

Maksymalne obciążenie wyjścia (żółto/zielony) : 2 x 60W

 

.

Ta wersja nie posiada funkcji Leaving Home!

 

 

Moduł jest fabrycznie nowy, na życzenie faktura VAT.

 

   

 

Kod produktu: 154

20 Items