• On sale!

MIĘKKI START do TAŚM LED, SILNIKÓW 12-24V SOFT START

zł75.00
Tax included
Quantity

View price history

 

STEROWNIK SOFT START – SOFT STOP

.

 

SOFT1a.jpg

 

 

       .

     Sterownik umożliwia płynne rozjaśnienie oświetlenia oraz płynne zgaszenie metodą PWM. Może sterować zarówno typowy żarówkami z żarnikiem (zwykłe , halogenowe) jak i listwami LED zasilanymi 12/24VDC. Nie można podłączać natomiast żarówek LED gdyż zwykle nie tolerują one regulacji jasności metodą PWM. Oświetlenie może być zasilanie 10-28VDC (typowo 12VDC albo 24VDC) o maksymalnym poborze prądu 5A.

 

 

 

Typowe podłączenie ukazuje poniższy schemat. Sterowanie jest od minusa więc plus oświetlenia (żarówka/ taśma LED) podłączamy na stałe do zasilania DC podobnie jak plus samego sterownika. Koniecznie należy zastosować widoczny bezpiecznik 5A.

 

 

SOFT1b.jpg

 

 

Podłączenie przewodów:

 

  • czerwony do zasilania sterownika czyli plus 10 do 28VDC.

  • czarny to masa zasilania

  • zielony to przewód sterujący

  • brązowy to wyjście na oświetlanie (od strony masy)

 

 

 

 

 

Zasada działania jest prosta. Sterownik po włączeniu zasilania (zielony przewód nie podłączony) na wyjściu ma 0% mocy czyli oświetlenie jest wygaszone. Po zwarciu na stałe zielonego do plusa zasilania (+10 do +28VDC względem masy) zaczyna zwiększać wypełnienie PWM czyli oświetlenie rozjaśnia się do pełnej mocy (100%). Oświetlenie będzie tak długo załączone na 100% jak długo będzie zielony zwarty do + zasilania. Po rozwarciu zielonego następuje płynne wygaszanie oświetlenia czyli od 100% do 0%. W takiej aplikacji mamy więc zarówno płynne rozjaśnienie (SOFT START) jak i wygaszanie (SOFT STOP),

 

 

 

Jeśli jednak chcemy mieć tylko płynne rozjaśnianie a samo gaszenie zrobić natychmiastowe – należy zielony zewrzeć do czerwonego (plus zasilania) a sterować całością poprzez włączenie zasilania 10-28VDC. W takim układzie po włączeniu zasilania następuje płynne rozjaśnianie oświetlenia natomiast po wyłączeniu zasilania następuje natychmiastowe zgaszenie oświetlenia.

 

 

 

Sterowanie zielonym może być poprzez ręczny włącznik czy automatykę np. timer. Jako odbiornik można użyć tradycyjne czy halogenowe żarówki, taśmy LED czy diody LED (z szeregowym rezystorem na nasze napięcie zasilania). Ogólnie można podłączać oświetlenie które może być sterowane PWM o parametrach jak niżej w danych technicznych.

 

 

 

Przykład użycia TIMERA zasilanego z tego samego napięcia co oświetlenie np. 12VDC.

 

Timer musi posiadać przekaźnik zwierny bez napięciowy (można zastosować zewnętrzny przekaźnik). Ustawiamy w nim godzinę załączenia np. 9:00 i wyłączenia np. 20:00. W tym przykładzie o godzinie 9:00 timer załączy (poprzez przekaźnik) zasilanie sterownika (i zielony przewód do plusa zasilania) więc zacznie się płynne rozjaśnianie oświetlenia. Dalej będzie cały czas świecić na 100% aż do godziny 20:00 gdzie nastąpi natychmiastowe wyłączenie oświetlenia.

 

SOFT1c.jpg

 

 

Jeśli chcemy by o godzinie np. 20:00 oświetlenie nie wyłączyło się gwałtownie tylko zaczęło płynnie zmniejszać jasność do 0% należy podłączyć timer jak na przykładzie poniżej. Wtedy mamy efekt świtu i zmierzchu.

 

 

SOFT1d.jpg

 

 

Czas rozjaśniania i gaszenia oświetlenia może być wybrany przez użytkownika. Zawsze czas gaszenia będzie taki sam jak rozjaśniania i możliwy jest wybór 8 czasów za pomocą 3 zworek: 0,5 sekundy, 1 sek, 2 sek, 6 sek, 1 minuta, 30 min, 60 min, 90min.

 

 

SOFT1e.jpg

 

 

 

Jeśli w trakcie rozjaśniania gdy oświetlenie nie dojdzie jeszcze do 100% (tylko np. do 50%) jasności przewód zielony zostanie rozłączony to rozpocznie się płynne wygaszanie od aktualnej wartości (czyli w tym przykładzie od 50% do 0%) tak długo jak przewód zielony będzie rozłączony.

 

Stosując 3 takie moduły można sterować jasnością taśmy LED RGB (wspólny plus) czyli po jednym module na każdy kolor świecenia.

 

 

Sterownik montować w miejscu suchym i w chłodnym. Jako odbiornik oczywiście można podłączyć inne urządzenie np. silnik DC, grzałkę itp. które tylko akceptują sterowanie PWM wg danych technicznych i pobierają maksymalnie 5A.

 

 

 

 

 

Dane techniczne:

 

  • zasilanie modułu 10 do 28 VDC

  • wejście sterujące (zielony przewód) 10 do 28VDC względem masy (czarnego przewodu)

  • maksymalny pobór prądu odbiornika 5A

  • pobór prądu samego sterownika do 5mA

  • metoda sterowania jasnością : PWM 256 kroków, około 2,3 kHz

  • wyjście typu mosfet otwarty dren

  • temperatura pracy 0 do +35C

  • wymiary sterownika 41*51mm ( bez „uszu”) a grubość 21mm

 

Sterownik jest fabrycznie nowy, na życzenie faktura VAT.

 

 

 

26 Items