• On sale!

LISTWA CENTRALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO / GRZEJNIKÓW

zł190.00
Tax included
Quantity

View price history

LISTWA CENTRALNA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO / GRZEJNIK

STEROWNIK LISTWY ZAWORÓW SLZ-1

Sterowanie przewodowe więc pewne i bez żadnych opóźnień.

Produkt polski.

Jako jeden z nielicznych ma możliwość załączenia pompy CO z opóźnieniem - szczegóły w opisie.

Sterownik listwy zaworów SLZ-1 służy do sterowania pracą zaworów (siłowników) termoelektrycznych oraz załączania pompy CO i urządzeń dodatkowych na podstawie sygnałów z termostatów w poszczególnych pomieszczeniach. Sterownik posiada 8 sekcji, do każdej sekcji można podłączyć jeden termostat pokojowy oraz do 4 siłowników termoelektrycznych. Siłowniki muszą być 230VAC, typu NC (bez napięcia zamknięte). Siłowniki takie są montowane na listwach rozdzielczych ogrzewania podłogowego, kaloryferów a nawet przy samych kaloryferach (zamiast tradycyjnych głowic termostatycznych). Każda sekcja to zwykle osobne pomieszczenie np. w domu sekcja nr 1 to np. pokój nr 1, sekcja nr 2 to np. kuchnia itd... Wejścia poszczególnych sekcji z termostatów są oznaczone symbolami „L1N” dla sekcji nr 1 , kolejno „L2N” dla sekcji nr 2 itd. Podobnie wyjścia z tych sekcji na siłowniki termoelektryczne są oznaczone „OUT1” dla sekcji nr, kolejno „OUT2” dla sekcji nr 2 itd. Do sterownika SLZ-1 możemy podłaczyć praktycznie 99% termostatów pokojowych dostępnych na rynku. Jesli termostat jest przewodowy to podłączamy go bezpośrednio do sterownika, jeśli bezprzewodowy to oczywiście do sterownika podłączamy odbiornik danego termostatu.

 

Wejścia SLZ-1 z termostatów są typu napięciowego 230V tak więc jeśli nasz termostat jest zasilany 230V i po załączeniu (czyli spadku z pomieszczeniu aktualne temperatury poniżej ustawionej w nim temperatury granicznej) grzania od razu na swoim wyjściu udostępnia napięcie 230V to podłączamy go jak na przykładzie niżej (przykład dla jednej sekcji nr 1).

.

Jak widać na schemacie obok termostat w takim przypadku jest zasilany 230V podobnie jak sam sterownik SLZ-1. Po otrzymaniu sygnału z dowolnego termostatu sekcji od 1 do 8 zostanie załączony siłownik danej sekcji jak również pompa CO oraz dodatkowe wyjście przekaźnikowe NO/COM (sterowanie piecem CO lub innym urządzeniem).

 

Jeśli jednak nasz termostat posiada wyjście przekaźnikowe beznapięciowe należy wtedy go podłączyć wg schematu niżej pamietając oczywiście o zasilaniu samego termostatu. W takim przypadku rodzaj zasilania samego termostatu nie ma znaczenia (bateryjne, 230V, czy np. 12V itp.).

.

Jak widać na tym schemacie termostat pokojowy (np. zasilany bateryjnie) posiada wyjście przekaźnikowe beznapięciowe więc pin N (neutralny) wejścia “L1N” połączony jest na stałe z N zasilania natomiast termostat swoim wbudowanym przekaźnikiem poda fazę (L) na pin L wejścia “L1N”. Pozostałe podłączenie pompy CO i wyjścia przekaźnikowego pozostaje bez zmian.

 

 

Sterowanie siłownikami i pompą.

Sterownik SLZ-1 umożliwia sterowanie w 8 sekcjach czyli obsługuje do 8 termostatów i do 32 siłowników (max 4 na każdą sekcję). Działanie jest tu banalnie proste: gdy termostat danej sekcji poda napięcie 230V na wejście SLZ-1 to napięcie zostanie “przeniesione” na wyjście tej sekcji “OUT” do siłownika/ków danej sekcji. Oczywiście załączenie i wyłączenie napięcia na wyjściach siłowników odbywa się bez żadnych opóźnień i zależy tylko od podania napięcia 230V z termostatu na wejście danej sekcji SLZ-1.

.

Sterownik SLZ-1 umożliwia też sterowanie pompą CO za pomocą wyjścia zwiernego beznapięciowego więc (zgodnie z powyższymi schematami) zawsze pompa pozostaje na stałe połączona do N oraz PE zasilania natomiast faze (L) “przepuszczamy” przez styki przekaźnika czyli złącze “POMPA” sterownika SLZ-1. Typowo pompa zostanie załączona gdy zostanie podane napięcie 230V na wejście którejkolwiek sekcji (od 1 do 8) a wyłączona gdy nie będzie podawanego napięcia na żadną z sekcji. Załączenie pompy może się odbywać natychmiast po podaniu napięcia 230V na wejście którejkolwiek sekcji lub też możemy ustawić opóźnienie załączenia – płynnie regulowane od 0 do około 1,5 minuty za pomocą potencjometru PR1 (kręcąc w prawo zwiększamy czas). Ustawiając opóźnienie np. na 30 sekund reakcja sterownika jest taka że po podaniu napięcia na którąkolwiek sekcje (wejście z termostatu) oczywiście napięcie na sam siłownik jest natychmiast przekazywane ale przekaźnik pompy załączy się dopiero po tych 30 sekundach nieprzerwanego podawania napięcia z termostatu. Natomiast wyłączenie pompy następuje zawsze natychmiast po zaniku podawania napięcia z termostatów na wszystkich sekcjach.

 

Sterownik SLZ-1 posiada też dodatkowe wyjście przekaźnikowe beznapięciowe z 3 stykami: COM (wspólny), NO (normalnie rozwarty) oraz NC (normalnie zwarty). Zazwyczaj wykorzystuje się styki COM oraz NO. Działanie tego wyjścia jest podobne do sterowania pompą. Mamy 2 możliwości sterowania w zależności od ustawienia zworki w sterowniku:

A/ jeśli zworka zostanie na pinach 1 i 2 to działanie jest następujące: gdy zostanie podane napięcie 230V na wejście którejkolwiek sekcji (od 1 do 8) to wyjście zostanie natychmiast załączone (co sygnalizuje zaświecenie diody L1 obok zworki) czyli pin COM przekaźnika zostanie rozwarty z NC i zwarty z NO. Gdy na żadnym z wejść termostatów nie będzie sygnału 230V to wyjście zostanie natychmiast wyłączone. Także działa to niezależnie od wyjścia pompy CO.

B/ jeśli zworka zostanie na pinach 2 i 3 to działanie jest następujące: gdy zostanie podane napięcie 230V na wejście którejkolwiek sekcji (od 1 do 8) to wyjście zostanie załączone równocześnie z wyjściem pompy czyli niejako wyjście to zostanie “spięte” z wyjściem pompy. Tak więc jeśli ustawiliśmy opóźnienie załączenia pompy to także to wyjście zostanie załączone z takim samym opóźnieniem (równocześnie z włączeniem wyjścia pompy). Wyłączenie zawsze następuje natychmiast po zaniku napięć na wszystkich wejściach z termostatów.

 

To wyjście można użyć do podania sygnału beznapięciowego do pieca CO czy innego sterownika. Należy pamiętać że siłowniki termoelektryczne po otrzymaniu napięcia nie otwierają się natychmiast tylko po pewnym czasie (do kilku minut) więc zawsze warto rozważyć czy ustawić załączenie pompy CO od razu czy z pewnym opóźnieniem. Podobnie po odłączeniu napięcia siłowniki potrzebują nieco czasu by się zamknąć.

 

W przypadku wybrania załączania pompy CO bez zwłoki należy się liczyć z tym że pompa zacznie pompować wodę mimo że zawór jeszcze się nie otworzył co powoduje straty (zużycie pompy, zużycie energii itp). Mogą być też inne niedogodności, np. w prostym domowym schemacie gdy sekcja nr 1 to pokój a sekcja nr 2 to kuchnia. Wyobraźmy sobie sytuację że sekcja nr 1 właśnie kończy grzanie (temperatura w pokoju wzrosła do temperatury ustawionej na termostacie), termostat wyłącza zasilanie sekcji nr 1, pompa CO staje, jednak jeśli np. za 3 sekundy termostat w kuchni się załączy chcąc grzać to zostanie podane napięcie na sekcje nr 2, pompa CO ruszy i przez pewien czas (zwykle 1-2 minuty zależnie od typu siłownika) będzie bezsensownie przegrzewać pokój (bo mimo odcięcia zasilania zaworu potrzebuje od nieco czasu by się zamknąć) a i tak nie będzie jeszcze grzać kuchni (bo mimo podania napięcia na zawór w kuchni też potrzebuje on czasu by się otworzyć). W takich przypadkach przydaje się ustawienie opóźnienia załączenia pompy CO.

 

Niżej ukazano położenie elementów regulacyjnych i złącz gdzie kolejno:

1/ złącze zasilania sterownika

2/ złacze przekaźnika pompy CO

3/ złącze przekaźnika dodatkowego

4/ zworka trybu pracy przekaźnika dodatkowego

5/ potencjometr regulacji opóźnienia załączenia wyjścia pompy CO

Sterownik SLZ-1 posiada 10 diod LED widocznych na pokrywie sterownika. Diody od 1 do 8 wskazują obecność napięcia 230V z danego termostatu czyli proces załączenia siłownika danej sekcji. Dioda zielona wskazuje załączenie zasilania samego sterownika, natomiast czerwona LED wskazuje załączenie wyjścia pompy. Wewnątrz sterownika obok zworki jest też dioda L1 sygnalizująca załączenie wyjścia przekaźnika dodatkowego. Sterownik jest także wyposażony w wyłącznik na pokrywie obudowy.

 

 

Dane techniczne:

  • zasilanie 230V AC , pobór mocy max 2W
  • ilość wejść z termostatów: 8 sekcji
  • ilość wyjść na siłowniki termoelektryczne: 8x max 4 siłowniki (max. łącznie 32)
  • rodzaj obsługiwanych siłowników: 230VAC, max 5W każdy, typu NC
  • maksymalne obciążenie wyjścia pompa: 230VAC 1A
  • maksymalne obciążenie wyjścia dodatkowego: 230VAC 1A
  • opóźnienia załączenia wyjścia pompy od 0 do około 1,5 minuty
  • wielkość około 16x8,5cm, wysokość 6cm

 

Produkt POLSKI.

Wysoka jakość.

Fabrycznie nowy

 

 

93 Items